Autor nie może brać żadnej odpowiedzialności za występującą tutaj treść opisów figur.

Każdy pilot odpowiada sam za siebie, a opisy które wykorzysta w rzeczywistości bierze na własną odpowiedzialność.

Miej na uwadze to że latanie akrobacyjne jest bardzo niebezpieczne! By zminimalizować ryzyko poważnego wypadku, ćwicz tylko i wyłącznie nad wodą, z odpowiednim sprzętem, w obecności motorówki ratowniczej, mając kontakt radiowy z profesjonalnym akro instruktorem.

Pamiętaj że każde skrzydło może się zachowywać inaczej podczas wykonywania figur według poniższych opisów. Przygotuj się na to, że zaczniesz z tym eksperymetować, i w znaczny sposób może to zwiększyć stopień Twojego zagrożenia.

Nigdy nie ucz się nowych figur na małej wysokości, nie rzucaj sie od razu na bardzo wymagające figury, ucz się krok po kroku. Jeżeli nie wiesz od czego zacząć skorzystaj z poradnika kolejności figur.

Tłumaczenia oraz niektóre własne opisy: Jarek Borowiec

Filmy, zdjęcia: Jarek Borowiec + źródło youtube

Zródła: www.acromania.nl (Michel Verhagen), The Acrocompendium (Pål Hammar Rognøy), www.justacro.com (Pal Takats)


Trochę więcej o budowie działu:

Trenowanie akrobacji paralotniowej jest przygodą na całe życie, a wraz ze wzrostem doświadczenia apetyt stale rośnie. Kiedyś w internecie nie można było znaleźć praktycznie nic na ten temat, nie mówiąc już o poważnej dyskusji z innymi pilotami z Polski. Nadal dla wielu akrobacja paralotniowa jest wiedzą tajemną, jednak czasy się zmieniły a zainteresowanie tą dziedziną sportu w Polsce cały czas rośnie. Na przetrzeni kilku lat rozwoju akro piloci doszli do wniosku że jest możliwe stworzenie schematycznych opisów figur, sposobów wejścia, wyjścia czy zagrożeń dla poszczególnych sytuacji. Wszystko to zostało opracowane na przełomie 2004/2005 roku. Przez długi okres czasu nie można było czytać o tym w języku polskim, ale w 2007 roku postanowiłem zebrać informacje i udostępnić je wszystkim trenującym. Po to by było bezpieczniej. Sam na przestrzeni wielu lat rozwijałem się dość intensywnie, i nadal to robię. Wszystkie informacje które widzicie w tym dziale zostały przetłumaczone i są cały czas opracowywane przeze mnie. Powstało jednym słowem pierwsze w Polsce kompendium wiedzy o akrobacji paralotniowej. Dział zbudowałem w ten sposób by początkujący akro piloci rozwijali się stopniowo. Figury starałem się ułożyć jak najlepiej, dobierając ich stopień trudności oraz poziom zaawansowania pilota. Wszystko ułożyłem w pewien rodzaj schematu treningowego, co zapewnia dobry płynny i w miarę bezpieczny rozwój. Oczywiście piloci którzy opanują znaczną częśc figur podstawowych mogą próbować rozwijać się we własnym kierunku, jednak listę tą konsultowałem ze światowej klasy akro pilotami i potwierdzili oni jej skuteczność. Przede wszystkim najważniejszy jest początkowy etap czyli SIV. Bez porządnego treningu bezpieczeństwa praktycznie nie da się trenować bezpiecznie akrobacji paralotniowej. Mam nadzieje że każdy kto chce się rozwijać skutecznie i stopniowo, zrozumie i zacznie właśnie od samej góry.

Jeżeli mogę Ci dać jakąś radę to tutaj chciałbym przy tej kategorii wspomnieć że na trening bezpieczeństwa SIV musisz iść zawsze. Obojętnie czy myślisz o akrobacji paralotniowej czy nie. Jeżeli naprawdę chcesz zadbać o swoje bezpieczństwo nie zastanawiaj się długo. Warto nad wodą przećwiczyć wszystko czego się obawiasz.noob

Jeżeli byłeś już na treningu bezpieczeństwa i czujesz się komfortowo w przeciągnięciach oraz negatywkach czas zajrzeć do tego działu. Nie zgrywaj od razu jednak eksperta jeszcze przed Tobą długa drogbeginnera.

Opanowane podstawy? Nie ma sprawy, teraz czas na bardziej wymagające figury. Jeżeli chcesz zostać kung-fu masterem spędzisz sporo czasu w powietrzu i zapewne będziesz musiał odwiedzić kilka świątyń.kungfu

Wszystko się kręci i wygina. Zaczynasz wątpić czy wcześniejsze figury w ogóle istniały. Tak to jest ten poziom kiedy jesteś niczym NEO z Matrixa.nospoon

Dodatkowe pomocne artykuły o akrobacji paralotniowej.knowledge

Spotkać mnie możesz

Na Skalce
Na Velkym Javorniku
Na Javorovym

Copyright

Copyright © 2024 Flyordie - największa baza paralotniowych przewodników. Wszelkie prawa zastrzeżone.